سبزیجات۱: قطع درختان سبز در نظر هوشیار

سبز، رنگ انتخاباتی «میرحسین موسوی»

شخصی وارد مغازه شد و به عموسبزی فروش گفت: فروش سبزی ممنوع است. زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری هنوز شروع نشده است. ربطش را به سبزی‌خوردن پرسیدم، گفت: این رنگ یکی از نامزدهای انتخاباتی است. گفتم: ولی تبلیغات شروع شده‌است! گفت: نخیر، تا روز رای‌گیری، فروش انواع سبزی، ممنوع است.
با پافشاری من که سبز یعنی طراوت و از این حرفها، احساس کردم طرف حالش خیلی بد شده‌است. پس همه‌ی سبزی‌ها را با قیمت دو برابر خرید. دلیلش را که پرسیدم گفت: می‌برم همه را آتش بزنم. گفتم سبزی که آتش نمی‌گیرد. گفت: آنش به خودم مربوط است! ما روزنامه‌ها را هم که می‌خریم، آتش می‌زنیم.

اگر اینطور باشد باید فکری به حال فضاهای سبز شهری و غیر شهری بشود که به صورت شرم‌آوری به نفع یک کاندیدا وارد عرصه شده‌اند و همینجوری علنی سبز هستند. برای ایجاد فرصت‌های برابر بد نیست دستی به سر و گوش دار و درخت‌های سراسر کشور کشیده‌شود و چه جایی بهتر و دم دست‌تر از درخت‌های همین خیابان ولیعصر خودمان. اما از آنجا که حامیان محیط زیست کار و زندگی ندارند و اولویت انتخابات بر محیط زیست را صد سال دیگر هم درک نمی‌کنند و از فردا همه را به صلابه می‌کشند، پیشنهاد می‌کنم بی‌خیال آنها یکی از گزینه های اجرا ‌شود:
۱- قطع درختان سبز در نظر هوشیار
۲- برای درخت‌ها و چمن‌ها روکش تهیه‌شود. یک کش هم بیندازند پایینش.
۳- نگاه کردن به درخت‌ها تعبیر شود به نگاه کردن به ناموس مردم
۴- رنگ‌آمیزی برگها به سبک داستان «اُ.هنری»

اما سبزی و خرمی تنها به محیط زیست اختصاص ندارد، رادیو و تلویزیون هم خیلی سبز و خرم هستند. مجری‌ها و گویندگان محترم از صبح تا شب آدم را به سبزیجات می‌بندند. بهتر است:
۱- استفاده‌ی مجری‌ها از کلمات خلاف عفت عمومی مثل «سبز باشید» یا «حضور سبز شما عزیزان» ممنوع شود.
۲- با اینکه صورت تهیه‌کننده‌ها بدون استفاده از کلمه‌ی سبز جوش می‌زند، نام برنامه‌ها سبزی مبزی نداشته باشد. مثل حضور سبز، انتخاب سبز، راه سبز.
۳- اجرا در فضای باز ممنوع شود؛ مگر در فضاهایی که از روکش برای درختها و چمن‌ها استفاده کرده‌اند.
۴- رنگ سبز شطرنجی شود!

پیشنهاد به شهرداری؛ ون‌ها، تاکسی‌ها، اتوبوس‌های سبز بروند:
۱- رنگشان مسخره‌شان را عوض کنند. رنگ پیف‌پافی چاره‌ی کار است.
۲- اگر پول ندارند، رنگ فعلی را بتراشند. اگر حوصله ندارند، خودرویشان را در یکی از محله‌های تخس‌پرور، پارک کنند.
۳- خودرو مذکور را باندپیچی یا کاغذکادو کنند.
۴- اگر متوجه اهمیت موضوع نیستند و هیچیک از گزینه‌ها را انتخاب نمی‌کنند، از ترددشان در انظار جلوگیری شود. چون اصلا نیازی هم به حضورشان نیست و محیط زیست را هم آلوده می‌کنند.

راهنمایی و رانندگی اعلام کرد: برای رعایت بی‌طرفی تا پس از انتخابات رنگ سبز از چراغ راهنما حذف می‌شود. اصلا دلیل شلوغی شهر و تصادف‌ها همین چراغ سبز است. از این پس مردم با توقف پشت چراغ قرمز از هیاهوی آمد و رفت‌ها آسوده می‌شوند.
تابلوهای راهنمای شهری هم تا پایان انتخابات جمع‌آوری می‌شوند. اگر فکر می‌کنید ممکن‌است مردم بروند گم بشوند، همین‌طور است. هر که امیدش به این تابلوهای سبز باشد همان بهتر که برود گم بشود!

شخصی را به جرم دست کردن توی دماغ دعوا کردند. گویا پیش از آغاز تبلیغات دست توی دماغش ‌کرده است. طبیعی است که این عمل شنیع علاوه بر ایجاد آلودگی‌ محیط‌زیست، حس زیبایی‌شناسانه‌ی مردم را مخدوش می‌کند. باز هم اگر نفهمیدید چرا دعوایش کردند، امتحان کنید!

ادامه دارد…

مطالب مرتبط

۵ دیدگاه‌

 1. سلام برشما
  طنز زیبایی بود ، قلمتان پایدار

 2. با سلام
  یکی از مطالب وبلاگ شما مهمان امروز سایت گل آقا به نشانی زیر است.
  http://golagha.ir/news/?ty=13&id=3267

 3. عباس گفت:

  دیروز برای اولین بار سایت شما را دیدم و از برخی مطالب آن لذت بردم و امروز هم دیدم که در وبلاگ گروهی ما کامنتی گذاشته‌اید
  ممنونم

 4. فرهاد گفت:

  خوشم آمد
  راستی می‌دانستی رنگ سال مانتو پوشها رنگ «کله اردکی» است که یکی از بستگان نزدیک جناب سبز است؟

 1. 8 خرداد 1388

  […] سبزیجات۱: قطع درختان سبز در نظر هوشیار […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *