به روی هم نور بپاشیم

۱- یلدا خوش است نه به طولانی بودن و سیاهی غلیظ‌ش. خوش است به آفتابی که از پس آن می‌زند. این انتظار خوش است. نه انتظار راکد پوچ، که حافظ‌خوانی و تاریخ‌ و شعر و داستان‌خوانی و گفتگو برای بی‌اعتنایی به پهنه‌ی تاریکی. تا با طلوع آفتاب دستمان پر باشد و ببالیم که ما تاریکی شب‌های سیاه را نیز زر می‌کنیم واز بطن شبهای سیاه نیز مشت‌مشت نور درمی‌آوریم و به روی هم می‌پاشیم. بیدارم تا دمیدن آفتاب.
۲- برنامه‌ یلدای ۱+۶ این بود که گزارشی به کلمه و تصویر از جشن‌های ششگانه‌ی یلدا بدهم. اما سرعت اینترنت نفتی، سقف آسمان را کوتاه کرد و نتوانستم بیش از سه متن در ماتینه قرار دهم. شاید بد بهانه‌ای نباشد که هر یلدا را شبی گزارش کنم. شاید هفته‌ای زمان بخواهد.
۳- می‌خواستم چند نماهنگ از جشن یلدا بگذارم، و چند موسیقی که شنیدنش در شب یلدا لطف دارد. مثل تصنیف «وطن» از آلبوم «خورشید آرزو» با صدای همایون شجریان. این آهنگ چند شبی است فضای زیرزمین خانه‌ی ما را پر می‌کند. سقف زیرزمین هم کوتاه است، وگرنه این آهنگ به آدم پر و بال می‌دهد. «قیژک کولی» دیگر آلبومی که همزمان با خورشید آرزو منتشر شده است نیز تصنیفی دارد، که گویا هماورد وطن است. تصنیف «زهی عشق».
اگر مثل من تا وقت نامعلوم بیدارید این دو آلبوم را از دست ندهید.

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

 1. سلام
  خونه ی جدید مبارکتون باشه
  ممنون که خبر دادید
  هرچند دیر ولی یلداتون هم مبارک باشه
  طولانی ترین شب نیز به خورشید می رسد…
  از مطالب زیباتون استفاده کردم
  زنده باشید

 2. مهدي گفت:

  مومنی عزیز درود
  هجرتت از بلاگفا را به فال نیک می گیرم که هجرت ها اغلب تمدن ساز بوده اند و مایه ی اعتلا. روزی را می بینم که ماتینه به پر ترافیک ترین وب ها تبدیل شده و ما فخر می فروشیم که گرداننده اش – محمد علی – دوست ماست.
  بدرود

 3. Mehdi Ardakani گفت:

  salam. ba arz pozesh az inke dir umadm. fazay jadid mubarak. ba ejze va pish nahad khodeton amri ke kardin ejra shod.
  movafagh va piruz bashid….

  Good Night! bay

 4. صحرا گفت:

  ترسم ای دلنشین دیرینه
  سر گذشت تو هم ز یاد رود!
  آرزومند را غم جان نیست
  آه اگر آرزو به باد رود!

  دلم برات تنگ شده مادر خیلی تنگ شده

 5. سلام
  نوشته های متنوع شما را خواندم یلدای امسال هم تفاوت جالبی با سالهای پیش داشت حیف شد اگرچه یک نفس راحت کشیدیم … موفق باشید.

  یکشنبه ۱ دی۱۳۸۷ ساعت: ۲۰:۱۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *