یلدا و گربه‌ی مرتضی علی

anar1به ۳۰ آذر شلوغ و پرکار و پر حرص و جوش عادت کرده‌ام. سال ۸۱ شروع شد، سال گذشته تمام. برایم سخت است که ۳۰ آذر اینقدر راکد و بی‌هیاهو باشد. اینکه ۳۰ آذر تا ساعت ۴ بعدازظهر خواب باشم. ۴ بعدازظهر آن سالها کجا و امسال کجا؟
سالهای قبل این لحظه‌ها یا داشتم می‌دویدم یا روی سن بودم و دلم می‌دوید. از این سر سالن به آن سر. جشنی که بسیار مورد استقبال قرار گرفته بود و دیگر این سالها صندلی کم می‌آوردیم. استقبال از یک برنامه ادبی عجیب بود. اما بهر حال بود. حالا باید این سالن را چرخاند. جوری که هم برنامه محتوا داشته‌باشد، هم سالن نظمش را حفظ کند. این اتفاق با حضور چند نفر که تعدادشان به انگشت‌های یک دست هم نمی‌رسید اتفاق می‌افتاد. بچه‌ها دوست داشتند کاری بکنند، اما تقریبا این اتفاق نمی‌افتاد. دوست داشتند مثل مهمان‌ها از برنامه لذت ببرند. پس سیگار و هندوانه و چای و همه چیز را خوردند و کشیدند. اما اگر همین لشگر شیطان و بازیگوش نبود، همین ۶ یلدا هم برگزار نمی‌شد. چهره شهر در بی یلدایی نادیدنی است. مثل قیافه‌ی من که از آنهمه تحرک به زیرزمین‌نشینی رسیده‌ام. نه در پیری که در سال‌های جوانی.
اگر این وبلاگ هم نبود، خدا می‌داند، که الان با دو من عسل هم نمیشد مرا خورد.
روزی به یکی از دوستانم گفتم که مثل «گربه‌ی مرتضی علی» می‌مانم . با اینکه از شنیدن این مثل تعجب کرده بود، اما با خصوصیاتی که از من می‌شناخت معنی ضرب‌المثل را هم فهمید! همه جا ضرب‌المثل فهم موضوع را آسان می‌کند، اینجا موضوع مثل را مفهوم کرد. شاید هم جای من با گربه‌ی مرتضی علی عوض شده است. گربه‌ی مرتضی علی را هر جور رها کنی با پنجه قرود می‌آید. حالا حکایت من است. آن یلدا نشد این یلدا. انگار نماد یلدا تاثیرش را در ذهن من گذاشته است. از رو نمی‌روم.
این از مقدمه‌ی من که همیشه از اصل مطلب بیشتر است. این را بگذارید به حساب همان هماهنگی‌های آخر من با «اصغر سعادتمند» که نمی‌دانم او یار من بود یا من یار او و الان نمی‌دانم کجا گم و گور است. چند دقیقه دیگر یلدای ۱+۶ یا همان یلدای هفتم را آغاز می‌کنیم. شما هم پا وسط بگذارید. یا در بخش نظرها یا در همینجا که شاید همان “سن” سال‌های قبل است. اگر نوشته، عکس، موسیقی یا هر چیز دیگری در کار است، رو کنید. نشانی دیگر خیابان شریعتی ـ آمفی تاتر هلال احمر نیست. نشانی: momeni@maatine.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *