راهنمای سریع شرکت در نماز جمعه برای نمازاولی‌ها

این روزها اتفاقاتی می‌افتد محیرالعقول. به دلایلی که بر من معلوم نیست ناغافلی تعدادی از دوستان تصمیم گرفته‌اند بروند نماز جمعه و هی ما را سوال پیچ می‌کنند که چه روزی و کجا باید برویم و از قبیل این سوالهای فنی. تعداد سوال‌ها هر لحظه به شدت افزایش پیدا می‌کند و ما از اینکه تعدادی از برادارن و خواهران بالاخره کمی به راه راست متمایل شده‌اند اظهار شعف می‌کنیم و پیشنهاد می‌کنیم در همان نماز جمعه فردا جشن «نمازجمعه اولی‌ها» برگزار شود که این عزیزان تشویق شوند و هر هفته بیایند سر قرار یا همان معیاد خودمان.

هر کس برای بار اول می‌خواهد کاری انجام بدهد باید آدابش را یاد بگیرد. بنده آموزش‌های اولیه را خدمت نمازگزاران تازه‌کار -آن‌هم با این مشخصاتی که ما دیده‌ایم- عرض می‌کنم:

۱- نمار جمعه در همان روز جمعه برگزار می‌شود. مگر اینکه اتفاقی بیفتد که البته فعلا همان جمعه‌ها می‌باشد.

۲- برای نماز اصولا باید وضو گرفت.

۳- همراه بردن تسبیح و ابزارآلات دعا لازم نمی‌باشد. اما در صورتیکه خیلی مقید هستید که ثواب بیشتری ببرید و همه‌ی سالهای گذشته را یکجا و بصورت فله‌ای جبران کنید، یک عدد تسبیح توصیه می‌شود. استفاده ازتسبیح «شاه‌مقصود» توصیه نمی‌شود. از آنجا که یک شاه آن وسط‌ها حضور جدی دارد، همه‌ی ثواب‌ها رایکجا باطل می‌کند، بلکه ضریب منفی هم پیدا می‌کند.

۴- برای یک روز هم که شده از مدل‌هایی که مصداق تبرج حساب می‌شود برای مو استفاده نکنید و موهایتان را با برس به سمت راست صورت کنار برنید، جوری که بریزید روی پیشانی. (البته برای آقاپسرها عرض کردم!)

۵- برای شرکت در نماز جمعه باید چادر داشته باشید. خانم‌ها می‌توانند از چادر گل‌گلی استفاده کنند. یا لااقل یک چیزی سرشان کنند. واضح است که با مانتو کوتاه یا مدل خفاشی نمی‌توان در نماز جمعه شرکت کرد.

۶- آقایان باشلوار پارچه‌ای و البته پیراهن. پیراهن را ترجیحا بزنید روی شلوار. البته به قبولی طاعات و عبادات ربط مستقیم ندارد، اما ربط غیرمستقیم دارد.

۷- از بردن mp3 player و آی‌پاد و سایر وسایل سمعی بصری خودداری کنید. از شما انتظار می‌رود تا حدودی فرق بین شرکت در نماز جمعه با یک سخنرانی اداری یا کنفرانس درسی را درک کنید.

۸- نمازجمعه جای پیدا کردن همسر مناسب آینده نیست. لطفا مراعات بفرمایید. اگرخیلی مایل هستید به مادر بفرمایید در همان قسمت زنانه خودشان یکی را برایتان انتخاب کنند. اگر دختر هستید به مادرتان هیچی نگویید.

۹- برادران و خواهران ارجمند اگر از جمله‌ای لذت بردید، احساسات خودتان را کنترل بفرمایید. ازبنده پرسیدند: کف وسوت بزنیم؟ بنده عرض کردم: نه عزیز دل برادر، فقط اشعار مذهبی که وزیر محترم شعار می‌فرمایند تکراربفرمایید. گفتند آخر ما دوم خرداد ۷۷ رفتیم دانشگاه نماز جمعه‌اش خیلی باحال بود. آقای خاتمی هرجمله‌ای که می‌گفت کلی کف و سوت زدیم. بنده عرض کردم: شما غلط کردیند. به فتح غین.

۱۰- نماز جمعه دو رکعت است، شکسته هم نمی‌شود. یعنی از اینی که هست کوتاهتر نمی‌شود. این را به خصوص برای انبوه برادران و خواهران دانشجوی نماز جمعه اولی عرض می‌کنم که دائم می‌خواهند «دودره‌بازی» کنند. برای نمازگزاران شهرستانی هم شکسته حساب نمی‌شود. آقا اصلا دوستان شهرستانی مگر خودشان نماز جمعه ندارند که راه افتاده‌اند بیایند تهران؟ نمازجمعه به کیلومتر و این حرفها ربطی ندارد.

۱۱- نماز جمعه به زبان عربی خوانده می‌شود ها! بلد نیستید لااقل لب‌هایتان را تکان بدهید که انگار بلدید. برای تمرین صدبار زیر لب بگویید: اگر چه ذکر هنر پیش یار بی‌ادبی‌ست/ زبان خموش ولی دهان پر از عربی‌ست!

۱۲- درصورتیکه بین نماز اس‌ام‌اس برایتان آمد…، راستی اس‌ام‌اس که قطع است الحمدلله. باخیال راحت نمازتان را بخوانید.

۱۳- یکی ازدوستان درباره‌ی گازاشک آور پرسیدند. بنده نفهمیدم ربط گاز اشک‌آور با نماز جمعه چیست؟! بنده به کتاب‌ها مراجعه کردم، در اینباره نکته‌ای ندیدم. البته گریه کردن هنگام نماز مکروه است. گاز اشک آور اما دو پهلو می‌باشد. یک مدل گاز اشک‌آور صد در صد وضو و نماز را باطل می‌کند. جدا ازآن به دیگران هم آسیب می‌زند.با توجه به آلودگی هوای تهران پرهیز بنمایید. یک مدل دیگر گاز اشک‌آور نماز را باطل نمی‌کند و مشکلی ندارد.

۱۴- با اینحال عرض می‌کنم اگر گاز اشک‌آور در حین قنوت شلیک شد، به همان حالت قنوت دستتان رابگذارید مقابل دهانتان که هم اشکتان درنیاید، هم به مناجات ادامه بدهید. در حال رکوع سرتان رابکنیدتوی یقه. سجده خودش حالت دفاعی است. روی مهر آنقدربمانید که ثواب بیشتری ببرید.

۱۵- رسیدند: اگر زدند توی سرمان چکارکنیم؟ بنده نمی‌فهمم اینها چرا اینقدر در حال و هوای بزن بزن هستند؟! عزیزان شاید کسی بخواهد امتحان‌تان کند که شما در این راه محکمتر شوید. این آزمایش‌ها شما راثابت قدم می‌کند. ثواب هم دارد. ولی کلا ربطش را نمی‌فهمم.

۱۶- گویا دوستان نمازاولی از همین حالا شور و حال عرفانی پیدا کرده‌اند و برای تاثیر هر چه بیشتر گفتند: نذر کرده‌ایم پارچه سبز در محل نماز نصب نماییم. بنده به این عزیزان عرض می‌کنم که: الهی فدای این حسن نیت‌تان. آدم از این اعتقادات پاک لذت می‌برد. فقط در برخی کتاب‌ها آمده است جنسش از مخمل نباشد که مومن واجب است از مظان تهمت دوری کند.

پنجره
بازنشر از «آی طنز»

مطالب مرتبط

بدون دیدگاه

 1. haj rahim گفت:

  aghaye momeni on razmandehaei ke shoma mifarmaeid ke darjebhehaye jang ba potinhaye khaki be namaz mi istadand . mesle ayene safo sadeo bi riya bodand . va ensanhaei bodand ke ba sirate pak pa be jebhehaye nabarde hagh alayhe batel gozashte bodand . ba in tafasiri ke shoma dar bala ebraz nemodid bayad arz konam bande ke fekr nemikonam shoma aslan be in jang va lozome defa eteghad dashte bashid , jaye khoshhalist ke hadeaghal mesale shoma dar morede shohadast garche az dide man beja nabod

  • این مثال بیش از آنکه برای مقایسه انسان‌ها بوده باشد، برای مقایسه‌ی دو وضعیت و موقعیت بود.
   بارها شنیده ایم که بزرگان دین برای هدایت و راهنمایی انسان کوشش کرده‌اند. و ما گاهی افتخار می‌کنیم که کسی از ادیان دیگر به اسلام گرویده است. برای جذب باید چه کرد؟ مگر نه اینکه باید با طرف مثابل سخن گفت و استدلال های خود را بیان کرد؟ این سیاست یک بام و دو هوا نیست که با دیگران آنچنان مهربانانه رفتار می‌کنیم و با فرزندان این کشور که با آنها در دین و آیین مشترکیم به سختی؟
   اگر مقایسه دو وضعیت کردم برای آن بود که بگویم: این نسل، نسل مظلومی است. باید به او توجه کرد. نه آنکه او را مورد هجوم و تمسخر قرار داد. اینان هم مظلومند مثل بچه‌هایی که برای دفاع از میهن‌شان به جبهه‌ها رفتند و گاهی آدم از اینهمه شرف و پاکی تعجب می‌کند.
   امیدوارم وضعیت به گونه‌ای نباشد که ابتدا همدیگر را مضروب کنیم و دیرهنگام به این نتیجه برسیم که رمز رسیدن به آرامش و زندگی آرام، گفتگوست.
   گفتگو سنت پیامبر اسلام است. نه سنت مخملی!

 2. mohsen maleki گفت:

  احتمالا شما این دختر پسرای نماز اولیو راهنمایی کردید که با کفش می ایستن و نماز می خونن ، بعد نماز به هم دست می دن که قبول باشه ، راستی حسن نیت هم داشتن چون یادشون رفته که اگه لاک سبز پشت ناخونهاشون باشه وضوشون باطله

  • بله دقیقا منظورم همین کسانی است که شما می‌گویید. وگرنه جماعتی که روغن و غیره و غیره احتکار می‌کنند، گرانفروشی می‌کنند، تهمت می‌زنند، سوءطن دارند، دروغ می‌گویند،‌ دو رویی می‌کنند و صف اول نمازها هم می‌ایستند، سالهاست که از دست رفته‌اند و دیگر به این حرفها درست شدنی نیستند!

   اینها لااقل به من، به شما و به خدا دروغ نمی‌گویند. هر چه هستند همینند. هر چند که رزمنده‌های ما هم در جبهه‌ها با پوتین به نماز می‌ایستادند.

 3. سلام
  ممنون که سر زدید.نه من با روزنامه آفتابگردان همکاری نمی کردم.ولی جای دیگه مطلب می نویسم.
  این پست خیلی زیبا و جذاب بود.از اینکه کسی بتونه واقعیات رو در قالب طنز بیان کنه واقعا لذت می برم.
  موفق باشید.

 4. رودگر گفت:

  سلام علیکم ورحمه ا…
  متاسفانه من وقتی این طنز رو میخونم که همه کارها از قبیل خواندن وخوردن و زدن ..و کردن ( منظور دعاست )همه و همه انجام شده بود .. ….بگذریم
  ولی چیزی که خیلی برای من قشنگ بود ..این برچسب هاست که آخرش آوردی …… آی طنز, خاتمی, خدا, دین,سوال….!

 5. حباب گفت:

  کاش لا اقل دشمن دانا داشتی!
  مخالفان این متن حتی نتونستن با یه جمله تامل بر انگیز انتقادشون رو اعلام کنن!بهشون بگو (طنز باتوم و گاز اشک آور نیست که دردتون بگیره!یه کم با جنبه تر باشین!)

 6. نون گفت:

  میلتون رو خوندم ممنون
  منم امیدوارم ادامه پیدا کنه..

 7. afshin گفت:

  [گل] [گل] [گل] یاران , ایرانیان دلاور

  روز سه شنبه سی تیر ساعت ۹ شب

  در حمایت از زندانیان سیاسی عزیزمان و همستگی ملی

  برای دست یابی به دمکراسی در …

  تهران – خیابان انقلاب – میدان انقلاب

  شیراز – میدان علم منتهی به باغ ارم

  تبریز – راسته بازار و مقابل داشگاه

  کرمانشاه – دبیراعظم

  اصفهان – سی سه پل

  رشت – بازاررشت

  شبها بر روی پشت بامها فریاد

  ال .. اکبر –

  مرگ بر دیکتاتور

  خداوند نگهدار ایران باد … [بدرود][بدرود]

 8. حزب خر گفت:

  سلام
  طنز دلچسبی بود
  درود

 9. م ن گفت:

  خیلی با حالی.
  مخملی ها خیلی ذوق مرگ شدن که تارک الصلوه ها را ولو با این وضع(قاطی پاتی و حتی صف جلوتر از امام ! جماعت و…. حتی با آوردن زمبه هایشان ) جمعه نماز خوان کردند!!!!

 10. مهدی گفت:

  کاش قبلش یه زنگی ، میلی ، پیام بلندی زده بودی تا به عنوان کارشناس دینی کمکت می کردم . البته شاید به این دلیل احساس نیاز نکردی که معتقد به جدایی دین از سیاست نیستی و هر دو در شما جمع است . عالی بود.

  • خوشم میاد از این خوشبینی‌ات. برای کار نکرده تصورات مثبت داری. ایم تصور که زنگ نزدم از یک کارشناس دینی بپرسم، خود نشانه‌ی دینداری است. آخه دیگران برای کار کرده و نماز خوانده هم کفایت نمی‌کند! دمت گرم!

 11. حبیبه گفت:

  این نوشته رو اگر بعد از نماز می نوشتی باید بندهای دیگری هم بهش اضافه می کردی. اونم این که:
  ۱- اگر در خیابان نماز می خوانید رد شدن موتوری های یگان ویژه از رویتان را به دیده ی منت بپذیرید.
  ۲- خانوم ها با افتخار جادر گل گلی ها را آتش بزنند که هم خنثی کند گاز اشک آور را و هم نجات یابند از حجاب برتر!

 12. سید مهدی گفت:

  مشکل بعضی ها این است که خودشان را انسان ، مسلمان و ایرانی می دانند … هر کس غیر از تفکر آنها داشته باشد اصلا آدم نیست !
  اما الحمدلالله خدایی داریم که مثل این جماعت فکر نمی کند … دلم می سوزد برای این جماعت ، در روز قیامت جواب خدا را چه باید بدهند ؟
  منظورم امثال حسین شریعتمداری و فاطمه رجبی است …

 13. شهرام گفت:

  البته از کسانی که در مسجد شعر فروغ می خوانند، نوشابه را بدون گرفتن گاز می‌خورند، در کوچه ها بر سر جویهای پر از آب سبز می نشینند؛ بیش از این هم توقع نیست.
  مطلبت عالی بود. امیدوارم توی این فضا که همه ی فعالین مایوس شدند اقلا تو دیگه مایوس نشی.

  • حالا که دارم می‌نویسم، و مونده تا مایوس شدن.
   اون موقع هم من می‌شینم تو پا میشی. جامعه‌ی انسانی که سیاه و سفید نیست. طیف‌های رنگ همدیگر رو پشتیبانی می‌کنند. یعنی هر کس بخواد جا بزنه، رنگ بعدی جای اون رو می‌گیره.
   دیگه جان هر کی دوست دارین آبو سبز نکنین دیگه!

 14. قیصاری گفت:

  من نبودم

 15. حالا گفت:

  میر حسین موسوی که بعد از بیست سال اولین بار به نماز جمعه میاد و
  اون هم به بهونه سیاسی دیگه از طرفداراش چه توقعی باید داشت واقعا که….

  • این طنز برای نماز اولی‌ها نوشته شده و با آنها شوخی شده است. شما چرا ناراحتی؟ در ضمن نماز جمعه نماز جمعه «سیاسی – عبادی» است. برای بار چندم یادآوری می‌کنم: دوستانی نقدی وارد می‌کنند، اثر یا نشانی بگذارند که پاسخ من برای آنها ارسال شود.

  • شهرام گفت:

   طرفداران آقای رییس ظاهرا مثل اینکه مثل خود ایشان قرص کار کن خورده اند و به این نظریه اعتقاد دارند که کار نیکو کردن از پر کردن است.

  • سید مهدی گفت:

   یعنی شما خودت حاضری پشت سر کسی که قبولش نداری و برات محرز شده که صلاحیت اینو نداره که پشتش نماز بخوونی ، بایستی و نماز بخوونی ؟

  • مهدی گفت:

   باز جای شکرش باقیه که یک بار با اعتقاد قلبی ( برای هر چیزی ) به اونجا رفتن نه مثل بعضی ها به خاطر مواجب

 16. عشق گفت:

  خیلی خر هستید

 17. من که رفتم و نماز هم نخوندم. مهم فقط حضور بود نه نماز خواندن.

  • بعضی‌ها هم آمده بودند فقط برای گوش ندادن!

  • سید مهدی گفت:

   به عقیده ی من چندین دسته اونجا بودند … یکی اون دسته هم همیشه می رفتند برای نماز جمعه … دوم آن دسته ای که برای اعلام نظر سیاسی بایکوت شده شان رفته بودند تا هم در نماز شرکت کنند و هم دوربین های رسانه ی حزبی ببیند که اینها همه هستند … سوم مشابه دسته ی دوم لیکن بدون اعتقادات کامل دینی و متاسفانه تارک الصلات … چهارم گروهی که به تطمیع آورده شده بودند تا با مشتی سیم که گرفته اند ، بر پیکر معترضان سنگ زنند …
   از بین این ها ، وای به حال گروه چهارم … که دین و خدا و نماز را با آمدنشان مسخره کردند …

 18. مینا گفت:

  عالی بود… مرسی… زیبا ترین طنزی بود که در این مدت خوندم …ادامه بده…

 19. نون گفت:

  خیلی خیلی بامزه بود
  مرسی

 20. sudni گفت:

  عالی بود ای کاش لطف میکردید برای دوستان با سابقه در امر نماز هم کمی نحوه و آداب برخورد با پدیده های جدیدی چون مخمل ستیزی شرح میدادید تا اگر برادران و خواهران خواستند به مبارزه با ویروس خطرناک مخمل در صفوف فشرده نماز برخیزند ثواب بیشتری ببرند انشاا…

  • سید مهدی گفت:

   در این زمینه اگر برادران دینی آمادگی جسمانی شان جهت دویدن و فرار کردن را تقویت کنند ، بسیار عالیست … همین … فکر نمی کنم آموزش زیاد دیگری بخواهد !

 21. امين گفت:

  خیلی باحال بود شنیده بودم در شرایط بحرانی استعدادها شکوفا میشه اما منظورشون رو دقیقا نمیفهمیدم حالا فهمیدم

 22. nima گفت:

  بامزه بود.ممنون!

 1. 26 شهریور 1388

  […] راهنمای سریع شرکت در نماز جمعه برای نمازاولی‌ها […]

 2. 12 آبان 1388

  […] پنهانی مدال مشت محکم را در همین داخل مصرف کرد. پنجره راهنمای سریع شرکت در نماز جمعه برای نمازاولی‌ها اهنمای سریع برای راهپیمایی روز قدس! برای دریافت آخرین […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *